Szkoła Podstawowa nr 16 im. profesora Rudolfa Ranoszka

44-338, Jastrzębie-Zdrój

ul. Komuny Paryskiej 18c

O patronie

Rudolf Ranoszek (ur. 5 kwietnia 1894 w Moszczenicy, zm. 8 kwietnia 1986 w Jastrzębiu Zdroju) – polski naukowiec, filolog orientalista, specjalista od języków starożytnego Wschodu.

Pochodził z chłopskiej rodziny. Od 1900 do 1906 uczęszczał do szkoły powszechnej w Moszczenicy, a w latach 1906-1914 do Państwowego Gimnazjum Klasycznego w Gliwicach. Już wtedy zainteresował się starożytnym Wschodem i nauczył hebrajskiego.

W 1914 rozpoczął studia filologiczne na uniwersytecie we Wrocławiu. Za rozprawę Ein Brief des Königs Hattusil von Hatti an den König Kadašman-Enhil von Babylon aus den Anfang des XIII Jahrhundert v. Chr. otrzymał w 1922 tytuł doktora filozofii. Po studiach pracował jako nauczyciel w I Państwowym Gimnazjum w Rybniku, a następnie w Państwowym Gimnazjum Klasycznym w Katowicach. W 1929 poświęcił się badaniom naukowym nad językami starożytnego Wschodu. Od listopada 1933 do listopada 1934 pracował jako asystent w Instytucie Orientalistycznym na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. W marcu 1935 habilitował się na Uniwersytecie Warszawskim w zakresie hetytologii i asyrologii na podstawie pracy Kronika króla hetyckiego Tuthaljasa IV i został docentem na tej uczelni. W okresie II wojny światowej pracował przymusowo jako robotnik w zakładach Hermann-Göring-Werke w Watensted koło Brunszwiku.

W 1946 rozpoczął ponownie pracę na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1947 był zastępcą profesora w Katedrze Filologii Wschodu Starożytnego, którą stworzył od podstaw, a od 1949 profesorem nadzwyczajnym tej uczelni. W 1954 mianowany kierownikiem Katedry Filologii Wschodu Starożytnego na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadził badania w zakresie sumerologii, asyrologii i hetytologii. W 1958 został profesorem zwyczajnym, a w 1964 przeszedł na emeryturę. W 1985 przyznano mu doktorat honoris causa Uniwersytetu Śląskiego.

Wybrał i przetłumaczył teksty babilońskie do antologii Rylcem i trzciną: myśli starożytnego Wschodu opublikowanej w 1959 przez wydawnictwo "Wiedza Powszechna".

Odznaczenia:

• Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1958)
  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (lata 60.)
  • Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (1983)
  • Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (1986)

W naszej szkole znajduje się muzeum profesora Rudolfa Ranoszka.