Odżywianie -kl. 8B – WF

Karolina KostorzBez kategorii

Moi kochani Ósmoklasiści!

Temat zajęć bardzo poważny. Dotyczy on bowiem zaburzeń odżywiania. Pierwsza myśl, która przychodzi nam do głowy gdy słyszymy,
że ktoś ma problemy w tej kwestii, to „o tak, ma anoreksję na pewno”.  No tak – anoreksja jest zaburzeniem odżywiania. Ale czy jest jedyną chorobą w tym aspekcie? A co jeżeli osoba jest otyła? Czy zastanawiamy się, że otyłość też może być wynikiem zaburzeń odżywiania? Dlaczego osoby bardzo szczupłe wzbudzają współczucie, a otyłe śmiech? Przecież otyłość to też choroba i nie każda jest spowodowana tzw. śmieciowym jedzeniem czy całkowitym brakiem ruchu. Przygotowałam dla Was krótką prezentację na temat zaburzeń odżywiania. Proszę zapoznajcie się z jej treścią:
http://sp16.jastrzebie.pl/wp-content/uploads/2020/04/zaburzenia-odżywiania.pdf

Znalazłam również dla Was prosty quiz, którego rozwiązanie powinno dać wstępną diagnozę czy jesteście narażeni na zaburzenia odżywiania. Oczywiście nie jest to specjalistyczny test, a zatem na podstawie wyniku nie można jednoznacznie stwierdzić czy ktoś ma zaburzenia odżywania czy nie. Warto jednak szczerze odpowiedzieć sobie na pytania, które znajdują się w quzie. Jest on dostępny na stronie:
https://samequizy.pl/czy-jestes-narazony-na-zaburzenia-odzywiania/
Inny test, który możecie to:
http://sp16.jastrzebie.pl/wp-content/uploads/2020/04/Czy-moje-zdrowe-odżywianie-jest-zdrowe.pdf

Jeśli ktoś z Was ma problemy z odżywianiem to możecie mu pomóc.
Zobaczcie jak wygląda wsparcie udzielane przez specjalistów:

Nikt nie jest sam!!! Zaburzenia odżywiania – całodobowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży to +48 116 111.
Połączenie jest bezpłatne!!!

Wszelkie informacje są zawarte na stronie: https://116111.pl/

Warto wiedzieć, że w międzynarodowej klasyfikacji The International Statistical Classification of Diseases (ICD-10) zaburzenia odżywiania zakwalifikowano do zaburzeń behawioralnych (zaburzeń zachowania) związanych z czynnikami fizjologicznymi oraz fizycznymi.
Obecna klasyfikacja zaburzeń odżywiania przedstawia się następująco:
• F50.0 – Jadłowstręt psychiczny (anorexia nervosa)
• F50.1 – Jadłowstręt psychiczny atypowy
• F50.2 – Żarłoczność psychiczna (Bulimia nervosa)
• F50.3 – Atypowa żarłoczność psychiczna
• F50.4 – Przejadanie się związane z innymi czynnikami psychologicznymi
• F50.5 – Wymioty związane z innymi czynnikami psychologicznymi
• F50.8 – Inne zaburzenia odżywiania się
• F50.9 – Zaburzenia odżywiania się, nieokreślone
Zachęcam Was do zapoznania się z treścią artykułu dostępnego na stronie:
https://emocje.pro/zaburzenia-odzywiania-u-mezczyzn/

Pozdrawiam Was bardzo serdecznie
Karolina Kostorz