Zapraszam do Warszawy

Karolina KostorzBez kategorii

Drodzy Uczniowie!

W przyszłym miesiącu prawie 40 osób miało jechać ze mną na wycieczkę szkolną do Warszawy. Pewnie każdemu jest bardzo przykro,
że nie uda się zrealizować tego planu. Oczywiście wiem, że nie jestem w stanie zrekompensować Wam wyjazdu, jednak mam nadzieję,
że miłym i niezapomnianym przeżyciem będzie dla Was wirtualna wycieczka po Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Jest to jedno
z najstarszych muzeów tego typu w Europie. Powstało w 1952 r. Zanim ruszymy w tą wirtualną podróż warto zapoznać się z historią
tego niezwykłego miejsca.

Pierwszą siedzibą muzeum był budynek przy ulicy Rozbrat. W 1966 r. nastąpiło otwarcie MSiT w nowej siedzibie na stadionie
Skry w Warszawie przy ulicy Wawelskiej. W 2005 r. MSiT przeprowadziło się do nowej siedziby w Centrum Olimpijskim, gdzie
5 listopada 2006 r. nastąpiło uroczyste otwarcie nowej ekspozycji stałej. Zbiory muzeum liczą ponad 45 tys. eksponatów – są to
muzealia dotyczące głównie sportu polskiego: medale, żetony, plakiety, puchary, odznaki sportowe, i turystyczne oraz monety,
sztandary, flagi, proporce i emblematy, stroje i sprzęt sportowy, akcesoria podróżne, plakaty sportowe i turystyczne, dzieła sztuki
(rzeźby, malarstwo, grafika, medale artystyczne, tkanina) o tematyce sportowej, a także zbiory filatelistyczne i numizmatyczne, ponad
15 tys. fotografii, 16 tys. książek oraz ponad 2 tys. dokumentów i archiwaliów. Kolekcję muzealną uzupełnia dokumentacja filmowa
i dźwiękowa. Muzeum ma w swoim dorobku ponad sto pięćdziesiąt wystaw czasowych, prezentowanych we własnej siedzibie oraz
w innych muzeach w kraju i za granicą. Oprócz działalności wystawienniczej muzeum prowadzi szeroką działalność edukacyjną (lekcje muzealne, cykle edukacyjne, konkursy) skierowaną głównie do dzieci i młodzieży. Muzeum współpracuje z wieloma instytucjami kultury
i edukacji, prowadzi spotkania metodyczne z kadrą nauczycielską, wydaje własne publikacje monograficzne i okolicznościowe. W Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie odbywają się również giełdy kolekcjonerów pamiątek sportowych (w różnych terminach), Przegląd Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz (maj) oraz różnego typu spotkania, promocje i imprezy okolicznościowe. Muzeum jest instytucją finansowaną ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. Ponadto w muzeum znajduje się również Centrum Olimpijskie. Zaprojektowany przez architekta Bogdana Kulczyńskiego budynek ma 7 kondygnacji (w tym jedną podziemną). Budynek przesiąknięty
jest symboliką idei olimpijskiej, formalnie wyrażoną w kształtach i funkcjach. Efektowny jest kształt budynku wzniesionego na rzucie elipsy oraz przypominający znicz szyb windowy i imponujące zadaszenie nawiązujące do architektury stadionów. Na frontonie umieszczono motyw olimpijskich kół. Na parterze czarny sufit, szare betonowe ściany trzonów komunikacyjnych, podłoga z szarego dolomitu – wszystko zostało przecięte dynamiczną wstęgą rampy-bieżni w kolorze mocnej czerwieni. Ta serpentyna stanowi wejście na ekspozycję stałą Muzeum Sportu i Turystyki.

Nie zwlekaj i już teraz wybierz się w niezwykły, wirtualny świat sportu. Wystarczy kliknąć w poniższy link:

https://www.muzeumsportu.waw.pl/360/

Wszystkim życzę niezapomnianych wrażeń.
Ze sportowym pozdrowieniem
Karolina Kostorz