Profilaktyka jest najważniejsza

Karolina KostorzBez kategorii

W związku z pojawieniem się w naszym regionie przypadków zakażenia wirusem 2019-nCoV, niezbędne jest zapoznanie się z wytycznymi Państwowego Zakładu Higieny, które pozwalają zminimalizować ryzyko zarażenia. Zalecane czynności w większości przypadków nie odbiegają od przestrzegania podstawowych zasad higieny osobistej.

Koronawirus 2019-nCoV powoduje gorączkę, kaszel, duszności, bóle mięśni i zmęczenie. Przenosi się drogą kropelkową, a więc podczas kaszlu, kichania czy mówienia.

Należy myć ręce:
– po kaszlu lub kichaniu,
– podczas opieki nad chorym,
– przed, w trakcie i po przygotowaniu posiłku,
– przed jedzeniem,
– po skorzystaniu z toalety,
 – kiedy ręce są widocznie zabrudzone,
 – po pracy ze zwierzętami lub odpadami zwierzęcymi.

Często przecierać ręce chusteczkami do dezynfekcji na bazie alkoholu lub myć ręce wodą i mydłem.

Stosować zasady bezpieczeństwa żywności:
– dokładnie gotować mięso i jajka,
– używać oddzielnych desek oraz noży do krojenia surowego mięsa,
– myć ręce między kontaktem z surowym i gotowanym pożywieniem,
– nie spożywać mięsa pochodzącego z niewiadomego źródła

Ugotowane i prawidłowo przyrządzone produkty mięsne można bezpiecznie spożywać, nawet jeśli pochodzą z obszarów, na których występują ogniska zachorowań.

Aby chronić siebie i innych przed zachorowaniem:
– podczas kaszlu i kichania należy zakrywać usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką. Chusteczkę natychmiast należy wyrzucić do kosza
a ręce powinno się umyć lub zastosować płyn dezynfekujący,
– należy unikać bliskiego kontaktu z każdym, kto ma gorączkę i kaszel,
– unikać spluwania w miejscach publicznych.

Jeśli pojawią się takie objawy jak: gorączka, kaszel i trudności z oddychaniem, niezwłocznie należy zwróć się o pomoc do lekarza i przekazać mu najważniejsze informacje, zwłaszcza o miejscach i czasie swoich ostatnich podróży. Warto nosić maseczki ochronne, które zakrywają usta oraz nos. Należy unikać dotykania założonej maseczki. Ponadto należy niezwłocznie wyrzucić po każdym użyciu maseczkę jednorazowego użytku oraz umyć ręce po zdjęciu maseczki.
Oczywiście należy unikać jakichkolwiek podróży, zwłaszcza jeśli ktoś ma gorączkę lub kaszel oraz unikać bliskiego kontaktu z osobami, które mają powyższe objawy.

Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego, w tym aktualne dane, zalecenia oraz niezbędne informacje dotyczące koronawirusa z Wuhan.

Warto zobaczyć: https://www.youtube.com/watch?v=bO2swTJBj0s