„Marsz Śmierci”

Karolina KostorzBez kategorii

Dla uczczenia ofiar „Marszu Śmierci” oraz pamięci zasłanych na Sybir i w inne miejsca kaźni 9 stycznia w naszym mieście odbył się rajd szlakiem upamiętniającym tragedię sprzed lat.

Hołd poległym został oddany o godzinie 10:45 w Parku Zdrojowym przy tablicy upamiętniającej męczeńską śmierć 15 więźniów KL Auschwitz Birkenau w czasie ewakuacji obozu od 19 do 20 stycznia 1945 roku z Oświęcimia do Wodzisławia Śląskiego. To tutaj przedstawiciele władz miasta, służb mundurowych i środowisk kombatanckich, a także delegacje szkół i harcerze złożyli wiązanki kwiatów.
W tym ważnym wydarzeniu uczestniczyli uczniowie naszej szkoły, tj. Marta Białas z klasy 8a oraz Joanna Wawrzyczek i Mateusz Wójciński z klasy 8b, który trzymał sztandar SP 16.
Organizatorem rajdu i uroczystości był PTTK Oddział Jastrzębie-Zdrój przy współpracy z Urzędem Miasta.