Narodowe Czytanie 2018

adminUroczystości szkolne

Narodowe Czytanie to akcja propagująca znajomość literatury narodowej poprzez publiczne odczytywanie fragmentów ważnych dla Polaków książek. Siódma odsłona Narodowego Czytania ma szczególnych charakter, ponieważ odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tego względu Prezydent RP Andrzej Duda w liście otwartym ogłosił wybór „Przedwiośnia” S. Żeromskiego jako dzieła najpełniej i najlepiej obrazującego powstawanie po 123 latach niewoli suwerennej Ojczyzny. Chociaż tegoroczna akcja przebiega pt. Narodowe Czytanie „Przedwiośnia”, to nie oznacza ograniczenia tylko do tego utworu. W naszej szkole odczytywano również wybrane fragmenty z patriotycznych książek: „Opowieść o Orle Białym” Marka Ruszczyca, „Sercu bliskie: polskie symbole narodowe, Grób Nieznanego Żołnierza” Witolda Lisowskiego, „Czerwony autobus” Grażyny Bąkiewicz.
W SP16 do akcji Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” przyłączyli się nasi szacowni goście. Pozwolimy sobie przedstawić ich w tej kolejności, w której zostali uwiecznieni na zdjęciach, aby ułatwić uczniom rozpoznanie poszczególnych osób.
Trzecia od lewej – p. Kinga Samsel-Błaszczyk (Przewodnicząca Rady Rodziców SP16), następnie p. Aniela Ledwoń (Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich Sołectwa Moszczenica) i dalej:  p. Ewa Gutowska (Naczelnik Wydziału Kultury, Sportu iTurystyki);  p. Robert Chojecki (II Zastępca Prezydenta Miasta); p. Janusz Jurczak (Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury); p. Paweł Bogocz (producent filmów dokumentalnych, scenarzysta i reżyser TV, realizator filmów reklamowych i promocyjnych, autor zdjęć i kreacji plastycznych, autor tekstów piosenek, kompozytor, producent muzyczny, twórca wideoklipów, muzyk, dziennikarz muzyczny). Na zdjęciu oprócz gości widzimy również pp. Dorotę Bury (dyrektor) i Iwonę Brudny (wicedyrektor).

Na poniższym zdjęciu uwiecznieni zostali (od prawej): p. Zbigniew Wachowiec (Dyrektor Jastrzębskiego Portalu Informacyjnego „Jasnet”); p. Piotr Szereda (Przewodniczący Rady Miasta); p. Szymon Klimczak (Radny Rady Miasta); p. Wojciech Marcol (Radny Rady Miasta); p. Józef Mucha (Sołtys Sołectwa Moszczenica); p. Stanisław Frąckowiak (Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Moszczenicy).


Pan Andrzej Pawłowski (Naczelnik Wydziału Edukacji) ze względu na obowiązki służbowe pojawił się już w trakcie uroczystości (na zdjęciu pierwszy od prawej).

W czasie uroczystości wystąpiła również nasza uczennica Justyna Macura (2a), która pięknie wyrecytowała wiersz „Modlitwa polskiego dziewczęcia” Władysława Bełzy.

Uroczystość otworzyła i zamknęła pani dyrektor Dorota Bury, natomiast całość prowadziła pani Janina Bogusz-Wiśniewska.

Oprawę muzyczną zawdzięczamy: p. Magdalenie Brzozie (organy) i p. Karolowi Kempnemu (skrzypce), który jest nauczycielem w Państwowej Szkole Muzycznej w Jastrzębiu-Zdroju (w klasie skrzypiec). Towarzyszył im chórek w składzie: Julia Linkowska (6b), Marta Polny (5c), Julia Rudol (5b) i Oliwia Ceglarek (7a).

Dekorację przygotowały panie: Janina Bogusz-Wiśniewska, Zuzanna Ciepał i Małgorzata Koczor.

Za przygotowanie poczęstunku dla naszych gości serdecznie dziękujemy p. Górskiej, p. Warchockiej, p. Starzykowskiej, p. Bednarek i p. Sokołowskiej.