Niebezpieczny lód

adminZawiadomienie

W związku z ostrzeżeniem wydanym przez Instytut Meteorologii i Gospodarki wodnej o trudnych warunkach pogodowych zwracam się z uprzejmą prośbą o rozpowszechnienie informacji o zagrożeniu zdrowia i życia, jakie niesie za sobą wchodzenie na powierzchnię zamarzniętych akwenów wodnych.
Oddział Miejski WOPR Katowice alarmuje, że powstająca w najbliższych dniach pokrywa lodowa przy strefie brzegowej będzie sprawiała wrażenie stałej i grubej, natomiast w odległości już kilku metrów od brzegu jej trwałość będzie się drastycznie zmniejszać.
Pragnę przypomnieć, że lód wytrzymuje ciężar dorosłej osoby, jeżeli jego pokrywa ma grubość przynajmniej 7 cm. Do jego grubości nie wlicza się tak zwanego lodu mętnego czy lodu pośniegowego, czyli świeżej warstwy na powierzchni, jaka wytworzy się najprawdopodobniej w najbliższych dniach. Grubość min. 7 cm warstwy lód może osiągnąć dopiero po wielu dniach z rzędu, w których temperatura, również w ciągu dnia, utrzymuje się poniżej -10 ℃.
W świetle ostatnich wydarzeń w kraju oraz w naszym województwie, gdzie kilka dni temu lód załamał się pod 14-latkiem, kwestia edukacji dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych jest kluczowa, dlatego tak bardzo istotne jest przekazanie apelu o powstrzymywanie się od wchodzenia na powierzchnię zamarzniętych akwenów.

Andrzej Pawłowski
Naczelnik Wydziału Edukacji
Urzędu Miasta Jastrzębie-Zdrój