Tydzień Matematyki w SP16

adminImprezy

W dniach 11-15 grudnia w naszej szkole świętowaliśmy Tydzień Matematyki w ramach projektu ,,Rozkodujmy matematykę w naszym mieście”. Wprawdzie Światowy Tydzień Matematyki był obchodzony od 10 do 17 października 2017 r., ale w planie działań jastrzębskich szkół w roku szkolnym 2017/2018  ujęto dwukrotnie „Tydzień matematyki w naszym mieście” w innych terminach:

    • 11-15 grudnia 2017 r. – matematyczne bombki, ozdoby, wypieki, świąteczny maraton zadaniowy itp.;
    • 12–16 marca 2018 r. – seanse filmów matematycznych, dyskoteka z konkursem na najciekawsze przebranie matematyczne, konkurs na plakat promujący matematykę, Dzień Liczby „π” itp. ZOBACZ

Każda szkoła w naszym mieście podejmowała w dniach od 11 do 15 grudnia własne inicjatywy związane z tym przedsięwzięciem. W SP16 uczniowie na lekcjach matematyki rozwiązywali łamigłówki matematyczne, tworzyli bombki matematyczne oraz bardzo ciekawe konstrukcje brył, odbył się również turniej matematyczny. Ponadto został zorganizowany konkurs plastyczny na najciekawszy plakat popularyzujący matematykę – w osobnym wpisie podamy wyniki konkursu. W naszej galerii można obejrzeć zdjęcia dokumentujące nasze działania. ZOBACZ.

Kiedy ktoś czyta ten wpis, może się zastanawiać, jak powinno się pisać wyrażenie „tydzień matematyki”? Czy „Tydzień matematyki”, czy „Tydzień Matematyki”, czy raczej „tydzień matematyki”? Zajrzyjmy do słowników ortograficznych, żeby rozstrzygnąć tę kwestię. Wielki słownik ortograficzny PWN podaje następującą zasadę:  „18.14. Wielką literą piszemy nazwy imprez międzynarodowych lub krajowych, którym organizatorzy chcą nadać specjalny tytuł” , np. Światowy Tydzień Matematyki. Mały słownik użycia wielkich liter w polskich tekstach poszerza nieco powyższą zasadę: „2.12 Nazwy imprez […] o charakterze indywidualnym, bez względu na zasięg (lokalny, gminny, miejski), jeśli organizatorzy chcą im nadać indywidualną nazwę” – piszemy od wielkich liter. Ponieważ użycie dużych liter zależy od woli organizatorów, zdecydowaliśmy się na nazwę Tydzień Matematyki (ci, którzy nie znają zasad, mogą to ukryć, pisząc TYDZIEŃ MATEMATYKI).