Deklaracja Podziwu…

W 1926 roku nauczyciele i uczniowie moszczenickiej szkoły złożyli podpisy pod Deklaracją Podziwu i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych. Ich podpisy znalazły się wśród ok. 5,5 miliona innych autografów. Dzięki Pani Anieli Gierlotce możemy na naszej stronie zaprezentować 2 strony poświęcone szkole w Moszczenicy Śląskiej. Być może na tych kartach odnajdziecie podpisy swoich bliskich. Podajemy również adres portalu, który gromadzi wszystko, co wiąże się z wyżej wymienioną deklaracją.

Kliknij, aby zobaczyć strony w większym rozmiarze.

Na stronie nr 327 w tomie 12 widoczne są podpisy następujących osób (zgodnie z pisownią z 1926 r.):
Ludwik Droziński, Marja Kupcówna, Edward Adamczyk, Janina Piątkówna, Wiktor Ranoszek, Józef Poloczek, Ema Oślizłówna, Józef Durczok, Anna Koczorówna, Stanisław Marcol, Jadwiga Uherkówna, Wiktor Smuk, Gertruda Fojcikówna, Wiktorja Mencerówna, Rozalja Kurzanka, Rafał Mendrela, Edward Karasek, Ryszard Marcol, Julja Śmiejanka, Anna Karaskówna, Małgorzata Karaskówna, Jan Brzoza, Genowefa Ledwoniówna, Henryk Kura, Anastazja Fojcikówna, Antoni Dutek, Elżbieta Ranoszkówna, Paweł Zozworek, Marta Czyżówna, Alojzy Siwek.
Na stronie 328 w tomie 12 widnieją podpisy uczniów (pisownia oryginalna):
Marja Rupichówna, Jerzy Hojka, Zofja Canibalówna, Alojzy Marcol, T. Hejka, Anna Piechaczówna, Wiktor Spandel, Antoni Brzoza, Agnieszka Wróblewska, Anastazja Hojkówna, Anna Szmukówna, Antonina Marcolówna, Marja Grabcówna, Jan Ranoszek, Konrad Blator, Gertruda Dudkówna, Wilhelm Durczok, Henryk Śliwa, Jan Tomala, Wilhelm Szmuk, Anna Brzozianka, Zofja Biełczanka, Franciszek Skrzynowski, Anna Antończykówna, Paweł Ledwoń, Anna Uljarczykówna, Antoni Ledwoń, Walerja Tirutówna, Józef Machnik, Ludwina Grabcówna, R. Lernotka, Berta Brzozianka, W. Lernotka, Walerja Brzozianka, Elżbieta Szymkówna, Anastazja Ledwoniówna, Alfons Parma, J. Brzoza, Antonina Pająkówna, W. Płonka, Zofja Krzysztalanka, W. Marcol, Albina Szmakówna, Alfred Ledwoń, Ludwina Materlanka, Teodor Błaszczyk, W. Koczor, Franciszka Ledwoniówna, Paweł Dudek, Berta Pawliczkówna, Paweł Krzistala, Franciszek Krzistala, Marja Dutkówna, Juljusz Dudacy, Rozalja Mencerówna, E. Pająk, Woktor Poloczek, Franciszka Pawliczkówna, Anna Barciokówna, Anna Koczorówna, Marta Mendelówna, Józef Pająk, Anna Szymikówna, Roman Sittek, Franciszka Sowińska, Ryszard Fójcik, Florentyna Krzystalówna, Jan Parma, Alojzy Kura, Oswald Śliwa, Marja Barciokówna, Stanisław Ledwoń, Marja Fójcikówna, Jan Piechoczek, Stefan Brzoza, Karolina Fójcikówna, Marja Paulina Bujokowna, Franciszek Oślizło, Leon Kopiec, Rafał Marcol, Ryszard Koczor, Michał Oślizło, Marja Marcolówna, Jadwiga Dudecówna, Gertruda Szmukówna, Justyna Serwotkówna, Marja Bumianka, Marja Ranoszkówna, Gertruda Karaskówna, Franciszka Toścanka, Albina Parmianka, Stanisława Budolówna, Bronisława Serwotkówna, Franciszek Parma, Franciszka Dudkówna, Alojza Piechaczkówna, Jadwiga Pająkówna, Marja Tościanka, Franciszka Szmukówna, Berta Piechoczkówna, Anna Dudkówna, Anna Garażdżówna, Ludwik Skorupa, Sylwester Ledwoń, Jan Oślizło, Ernest Walla, Emil Hojka, Ewald Pukowiec, Antoni Gorażdża, Wiktorja Bialecka, Walerja Szmukówna, Katarzyna Szmukówna, Teofil Konieczny, Waleska Beczałówna, Bronisława Borciolówna, Wiktorja Koczorówna, Alfons Ledwoń, Franciszek Ledwoń, Józef Szmuk, Roman Pająk, Benedykt Skorupa, Dominik Płaczek, Jan Skrzysowski, Alfred Karasek, Emil Kopertowski, Franciszek Śliwa.