Ważne! Bezpieczeństwo w czasie wykonywania ćwiczeń w domu

Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie!
W poprzednich postach zachęcałam do podejmowania aktywności fizycznej w domu, proponując różne rozwiązania, a także licząc na Państwa i dzieci kreatywność. W związku z koniecznością dalszego prowadzenia zajęć w formie zdalnej, pragnę zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo. W trakcie lekcji to ja jestem odpowiedzialna za zdrowie uczniów. Dbanie o bezpieczeństwo wychowanków jest priorytetem każdego nauczyciela wychowania fizycznego. W obecnej sytuacji nie będę miała możliwości asekurowania uczniów. Sformułowałam zatem kilka zasad, których przestrzeganie powinno wykluczyć możliwość doznania urazu, a przynajmniej znacznie ograniczyć czy zminimalizować ryzyko kontuzji. Proszę o zapoznanie się z poniższymi zasadami i oczywiście stosowania ich w czasie wykonywania jakichkolwiek ćwiczeń ruchowych w domu:

1. Uczeń ma obowiązek wykonywać ćwiczenia ruchowe zawsze w obecności osoby dorosłej.
  2. Przed każdym rozpoczęciem zadań należy dokładnie sprawdzić przestrzeń pod względem bezpieczeństwa. Upewnić się,
    że wszystkie sprzęty, meble, przedmioty, znajdują się w odpowiedniej odległości i nie stanowią zagrożenia dla ćwiczących.
  3. Uczeń powinien ćwiczyć w stroju i obuwiu sportowym lub ewentualnie boso. Niedopuszczalne jest
    wykonywanie zadań w skarpetkach.
  4. Wszystkie ćwiczenia uczeń wykonuje na miarę swoich możliwości psychofizycznych.
  5. Jeśli, którekolwiek zadanie jest za trudne, należy wykonać łatwiejsze lub zmniejszyć liczbę powtórzeń.
  6. Gdy tylko uczeń poczuje ból w mięśniach lub stawach, natychmiast przerywa wykonywania zadania.
  7. Należy zwrócić uwagę na podłoże. Najlepiej ćwiczenia wykonywać na parkiecie, panelach, dywanie lub
    innej nawierzchni, która zmniejsza ryzyko poślizgnięcia się.
  8. W trakcie podskoków należy zawsze uginać kolana.
  9. Wykonując dane ćwiczenie należy dbać o prawidłową technikę.
  10. Każde zadanie należy wykonywać z uśmiechem i do ulubionej muzyki 🙂

A poniżej można zobaczyć czego absolutnie nie wolno robić w domu!!!