Herpetologia w pigułce

adminBez kategorii

Dnia 11 i 21  października 2019 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w lekcjach biologii „na żywo”.  Podczas prezentacji uczniowie mieli okazję poszerzyć wiedzę z zakresu herpetologii, czyli nauki o płazach i gadach. Pokaz prezentowany przez edukatorów z Agencji  Impresaryjno-Artystycznej „KLAPS-ART” z Krakowa pozwolił przełamać mity krążące o tych przyjaznych stworzeniach. Na pokazie o płazach uczniowie poznali przedstawicieli tej gromady kręgowców z różnych kontynentów. Między innymi agę – ropuchę olbrzymią, gatunek pochodzący z Ameryki Środkowej i Południowej. Prezentowane były zarówno płazy bezogonowe – np. kumak, którego jaskrawo ubarwiona brzuszna strona ciała ostrzega wroga, jak i płazy z rzędu ogoniastych, m.in. salamandra. Każdy z uczestników mógł usłyszeć nie tylko wiele ciekawostek o tej grupie zwierząt, ale również z bliska „spojrzeć im w oczy”.

Drugi pokaz dotyczył gromady gadów. Z tej grupy byli prezentowani przedstawiciele rzędu węży. W trakcie pokazu były przekazywane treści programowe z zakresu biologii gadów dotyczące  morfologii, fizjologii, sposobów rozmnażania i odżywiania oraz warunków hodowli. Prezentowane węże miały  swoje imiona, np. Kazik, Krzysiu, Zygmunt. Prezentowane gatunki były okazami egzotycznymi: boa dusiciel, pyton tygrysi, połoz zbożowy oraz pyton tygrysi – albinos. Edukator zaprezentował również wylinkę, czyli wierzchnią warstwę skóry (naskórek) zrzuconą podczas procesu linienia. Oprócz zdobycia wiedzy merytorycznej uczniowie mogli  dotykać węży i fotografować się z nimi, przełamując barierę strachu. Pokaz cieszył się dużym  zainteresowaniem i dostarczył wielu wrażeń. Z pewnością spotkanie z wężami na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów.