Brrr… Bardzo zimno! Minus 196 °Celsjusza

adminImprezy, Wydarzenie

Jedną z nagród dla naszych uczniów za zdobycie I miejsca w konkursie „Kampania ekologiczna Kopalni Wiedzy JSW” był pokaz eksperymentów ekipy Pana Korka. 27 lutego mieliśmy okazję wziąć udział w interaktywnym wykładzie szalonych naukowców, czyli Michała Szydłowskiego, Mariusza Tomaszewskiego i Agnieszki Jaworskiej.

W czasie wykładu pokazano eksperymenty z azotem w roli głównej. Ciekły azot w otwartym naczyniu w warunkach normalnych wrze w temperaturze -195,8 °C, dlatego wykład zatytułowano „Brrr… Bardzo zimno! Minus 196 °Celsjusza”. Jednakże reakcje uczniów świadczyły o tym, że było raczej gorąco, np. podczas wielkiego wybuchu piłeczek. Naukowcy umieścili szczelnie zamkniętą plastikową butelkę z ciekłym azotem w specjalnym pojemniku, do którego następnie wrzucili mnóstwo piłeczek. Efekt? Spektakularny wybuch.

Mamy nadzieję, że wiadomości przekazane w tak widowiskowy sposób trafiły do uczniów, szczególnie tych, którzy mają już chemię i fizykę.