Ekowarsztaty

adminProjekty

4 stycznia 2019 r. w ramach projektu Kopalnia Wiedzy JSW odbyły się w naszej szkole warsztaty, podczas których uczniowie klas 5 wykonywali lasy w słojach. Warsztaty zorganizowane przez Panią Magdalenę Błachut poprowadziła Pani Marzena Wronka z kwiaciarni Muscari (polecamy!), która podarowała nam swój czas oraz roślinki do naszych ekosystemów oraz pięknie opowiedziała dzieciom o ważności bycia eko.
Celem warsztatów było promowanie ekologicznego stylu życia wśród uczniów i ich rodzin. Wychowanie ekologiczne jest jednym z elementów, na które powinniśmy zwracać uwagę już od najmłodszych lat. Nauka dzieci poszanowania dla natury ma niezwykle istotne znaczenie dla ich dorosłego „podejścia do ekologii”. Jest szansa, że nawyki z dzieciństwa wprowadzą w swoim późniejszym, dorosłym już życiu. Wszyscy wiemy, jak bardzo negatywny wpływ na środowisko naturalne może mieć działanie człowieka. Zalewający nas plastik, smog w powietrzu.
Moja propozycja – las w słoiku – to jeden ze sposobów na zaciekawienie maluchów fascynującym światem natury.
Las w słoju to nic innego jak własny ekosystem. W szklanym słoju powstają specyficzne warunki. W tym niewielkim naczyniu po pewnym czasie wytworzy się mikroklimat, który pozwala obserwować jak po pewnym czasie nasz ekosystem w szkle zaczyna żyć własnym życiem i staje się całkowicie samowystarczalny.
W poniedziałek 7 stycznia klasy 5 ruszą w teren swojego osiedla, aby przekazać swoje lasy w słoju napotkanym mieszkańcom razem z przygotowanymi we współpracy z Wydziałem Gospodarki Komunalnej i Wydziałem Ochrony Środowiska ulotkami nt. potrzeby właściwego sortowania śmieci, walki ze smogiem, zbierania makulatury .