Świętujemy 100-lecie odzyskania niepodległości

adminUroczystości szkolne

Właśnie świętujemy, nie świętowaliśmy. 100-lecie niepodległości celebrujemy już od września. Akademia – a właściwie „Festiwal pieśni patriotycznych” – to tylko jedna z form fetowania Niepodległości. Piątkową uroczystość poprzedził „Biało-czerwony Tydzień”, w czasie którego nasze narodowe barwy znalazły się na gazetkach i na ubraniach, np. w postaci kokard narodowych. 7 listopada (w środę) uczniowie rywalizowali w Szkolnym Konkursie Poezji Patriotycznej. Zwieńczeniem tych działań była uroczysta akademia 9 listopada.

Uroczystość przygotowały panie: Magdalena Brzoza (część artystyczna i oprawa muzyczna), Małgorzata Koczor (część oficjalna) i Zuzanna Ciepał (dekoracja). Wyrazy uznania dla pań, ale nie zapominajmy o tych, którzy im pomagali.
Panią Magdalenę wsparli: Sebastian Danek (werbel), Jacek Nogły (saksofon), Jakub Idczak (gitara) oraz miniorkiestra dęta.

Pomocników pani Małgorzaty i pani Zuzanny było wielu, szkoda byłoby kogoś pominąć, więc dziękujemy im WSZYSTKIM.

Akademię prowadzili uczniowie III klasy gimnazjum – Justyna Karliczek i Antoni Moskwa. Po odśpiewaniu hymnu przez wszystkich obecnych na uroczystości Julia Brzoza, Martyna Polok i Natalia Połednik w bardzo plastyczny sposób przedstawiły rozbiory Polski. Po słowie wstępnym przeszliśmy do pieśni patriotycznych. Pierwszą zaśpiewała Julia Linkowska z chórkiem w składzie – Maja Micek, Marta Polny, Oliwia Ceglarek – wykonała utwór „Ojczyzna ma” (słowa i muzyka: ks. Karol Dąbrowski). Potem w „Festiwalu pieśni patriotycznych” wzięły udział wszystkie klasy. Klasy pierwsze zaśpiewały „Płynie Wisła, płynie” (słowa: Edmund Wasilewski, muzyka: Kazimierz Hoffman); klasy drugie – „Myślimy o Polsce” (słowa: Elżbieta Buczyńska, muzyka: Robert Wiórkiewicz); klasy czwarte – „Przybyli ułani pod okienko” (słowa: Feliks Gwiżdż, muzyka: autor nieznany); klasy piąte – „Wojenkę” / „Wojenko, wojenko” (słowa: autor nieznany, muzyka: autor nieznany); klasy szóste – „Legiony to zwycięska nuta” (słowa: autor nieznany, muzyka: autor nieznany); klasy siódme, ósme i trzecia gimnazjum zaśpiewały „Rotę” (słowa: Maria Konopnicka, muzyka: Feliks Nowowiejski).
Dziękujemy wszystkim gościom, którzy przyszli na tę uroczystość.

Zdjęcia z imprezy są w naszej galerii. ZOBACZ.